Ներկայացման ավարտին ամեն բան հօդս է ցնդում, մնում են մարդկանց էմոցիաները․ Ռոզա Մխիթարյան
3 տարի առաջ՝ Վանաձորի Հովհաննես Աբելյանի անվան դրամատիկական թատրոնում «Հիշիր վաղվա օրդ» ներկայացումն էր։ Տպավորված էի գլխավոր կերպարներին մարմնավորող Արամայիս Սարգսյանի և Ռոզա Մխիթարյանի խաղով։
2024-ի հոկտեմբերի 23-ին նույն թատրոնի բեմում նույն ներկայացումն էր՝ «Հիշիր վաղվա օրդ». այս անգամ երեկոն նվիրված էր Ռոզա Մխիթարյանի 95-ամյակին։
Դերասանուհին բեմում է կես դարից ավելի։
— Տիկին Մխիթարյան, գիտեմ, որ տարիներ առաջ Բաքվի մանկավարժական համալսարան ընդունվելու հարց է եղել, բայց քննությանը չեք ներկայացել, որպեսզի վերադառնաք Հայաստան և գնաք թատրոն։ Դուք ինչպե՞ս հայտնվեցիք Բաքվում։
Արծվաբերդ գյուղում 8-ամյա կրթություն ստանալուց հետո ծնողներս ինձ ուղարկեցին Բաքու՝ հորեղբորս մոտ՝ մեր ընտանիքի հոգսը թեթևացնելու և ինձ կրթության տալու համար։ Բաքվում հաճախել եմ «Էրմենիքենդի» հայկական դպրոցը, ավարտել 10-րդ դասարանը։ Քանի որ լավ էի սովորում, հորեղբայրս ուզում էր, որ ընդունվեմ Բաքվի մանկավարժական համալսարան և թղթերս տարավ այնտեղ։
Ես մանկուց թատրոններում եմ եղել՝ սիրահարված թատրոնին։ Հորեղբորս խաբեցի, թե կարոտել եմ մորս, չներկայացա մանկավարժական համալսարանի քննությանը և վերադարձա Հայաստան։ Ընդունվեցի Գեղարվեստաթատերական ինստիտուտի դերասանական բաժին, սովորեցի Վաղարշ Վաղարշյանի արվեստանոցում։
— Ո՞րն էր Ձեր խաղացած առաջին դերը թատրոնում։ Ի՞նչ էիք զգում։
— Առաջին կերպարս «Նամուսում» Սուսամբարն է եղել՝ Հովհաննես Աբելյանի անվան դրամատիկական թատրոնում։
Բեմում շատ ազատ էի։ Բեմում Ռոզա չկա։ Խաղալիս ես Ռոզային թողնում եմ ետնաբեմում, իսկ բեմում հանդիսատեսը անտեսանելի թելերով կառավարում է ինձ։ Չեմ լարվում, և քանի անգամ էլ նույն դերը խաղամ, պատասխանատվությունս նույնն է։
— 180 կերպար եք մարմնավորել, դեռ կա՞ դեր, որի մասին երազում եք։
— Դեր չկա, որ աչքս վրան է մնացել։ Հիմա էլ ուզում եմ նոր դերեր ստանալ։ Հիշում եմ, ինստիտուտի տարիներին ուզում էի խաղալ «Ծառերը կանգնած են մահանում» ներկայացման մեջ, բայց բախտ չվիճակվեց։ Հետո ստացա էնպիսի դերեր, որոնք ծածկեցին իմ երազանքի չխաղացած դերը։
— Ձեր կերպարներից ո՞րը կառանձնացնեք։
— Որևէ մեկն առանձնացնել չեմ կարող։
180 դերերից ոչ մեկը չեմ տապալել, որովհետև յուրաքանչյուր կերպարի մեջ ամբողջ հոգեկան աշխարհս եմ դնում, մինչև վերջ ուսումնասիրում եմ նրան՝ ով է, ինչ միջավայրից է։ Դերս որ ստանում եմ, հանգիստ չեմ մնում, պառկած ժամանակ էլ եմ դերերս փորձում։
Մի անգամ աղջկաս ընկերուհին ուզում էր գալ մեր տուն, գիտեր, որ տանը միայն ես ու աղջիկս ենք։ Եկել է, ու մեկ էլ տղամարդու ձայն է լսում խոհանոցից։ Աղջկաս համար սովորական էր, գիտեր, որ գործ անելիս էլ եմ դերս փորձում՝ հա՛մ իմ տեղն էի խոսում, հա՛մ խաղընկերոջս։ Էդ աղջիկը, թե՝ բա ասում էիր մենակ ես ու մամաս ենք տանը, ի՞նչ տղամարդու ձայն է, ու փորձում է ծիկրակել։ Վերջը համոզվեց, որ տանը տղամարդ չկա։
— Կա՞ կերպար, որի հետ ներքին ընդհանրություն եք զգացել։
— Օրինակ՝ «Նամուսում» Սուսամբարի կերպարն իմ մասին է, ներաշխարհիս մոտ է՝ չգիտեմ, թե ինչու։